Lifestyle - podróże, moda, sztuka, dizajn, gadżety, film i muzyka

Wortal lifestyle'owy TIQINI. Kochasz kulturę, sztukę, modę? U nas znajdziesz codzienną dawkę ciekwych informacji, które zmienią twoje życie.

Nauka haftowania i projektowania wzorów

Napisane 07.11.2020 przez admin

Tagi: haft, wzory, wyszywanie, materiał,

Polecane: http://sundo.org.pl

Nauka haftowania i akcesoria do haftu: tamborki, muliny, nici, igły do haftu, kanwy, koraliki, wstążeczki, obrusy, serwetki, poszewki i kartki.

W przeszłości haft uważano za dziedzinę sztuk pięknych, a wzory do wyszywania przygotowywali specjalni projektanci, którzy czerpali inspiracje z tak różnych źródeł, jak historie biblijne, książkowe ilustracje czy otaczająca przyroda. Warto zapoznać się z pięknymi dawnymi haftami, świetnym opanowaniem ściegów przez wykonawców, rozmaitością nici, ujęciami tematów. Prace hafciarskie, przeznaczone na parawan, obraz czy ekran przed kominkiem powinno się przed oprawieniem w ramy umocować na dykcie. Margines niezahaftowanego płótna wokół wzoru przyda się do podwinięcia pod spód dykty. Wybierając czy projektując wzór trzeba wziąć pod uwagę rodzaj płótna, nici i ściegów, jakich się użyje. Różne techniki oraz zestawienia ściegów dadzą rozmaite efekty. Najszybszym sposobem, aby pokryć duże powierzchnie płótna haftem, jest wyszywanie specjalnym szydełkiem na tamborku. Do wykonania ściegu łańcuszkowego zamiast igły używa się małego, metalowe szydełka o zaostrzonym czubku. ścieg trzeba wykonywać na ramie, gdyż tkanina musi być mocno napięta, by szydełko łatwo przechodziło przez płótno. Materiały drukowane i brokaty w odróżnieniu od tkanin gładkich można pokrywać wzorami, jeśli zahaftuje się istniejący deseń ściegiem hafciarskim. Poszczególne motywy wydobywa się przy użyciu nici dobranych kolorystycznie lub skontrastowanych dla uzyskania wielobarwnych efektów. Samo płótno może stać się częścią wzoru, jeśli zahaftuje się tło i kontury, a pozostawi odsłoniętą tkaninę wewnątrz motywu. Nazywa się to haftem opuszczanym. Kontury określające kształt motywu będą niemal niewidoczne, jeśli użyje się nici nieznacznie różniących się barwą od podłoża. Można je natomiast podkreślić stosując nici skontrastowane czy wręcz nakładane nici metalowe. Tła można pozostawiać odsłonięte lub pokrywać szybkimi do wyszycia ściegami, jak łańcuszek czy fastryga. Wzbogaca się je cieniowaniem lub przetykaniem złotą czy metalową nicią.

Polecane: http://stylarnia.com.pl

Polecane: http://radoczacentrum.com.pl

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ubrania na miarę - damskie i męskie!

Ubrania szyte na miarę to spełnienie marzeń wielu eleganckich Pań. Idealnie dopasowany krój do naszego ciała, perfekcyjne wykończenie oraz indywidualnie dobrany rodzaj materiału gwarantują najwyższy komfort noszenia i użytkowania ubrań. Podwaliny mody to krawiectwo i szycie ubrań na miarę. W dawnych czasach wbrew obiegowym opiniom przykładano

Czytaj więcej...

Losowy

Wyszukiwarki internetowe

Wyszukiwarki internetowe które dzisiaj znamy na samym początku nie istniały, inaczej wyglądała też reklama w sieci. World Wide Web Wanderer jest uznawany za prekursora przeszukiwania WWW nie tylko dlatego, że był pierwszy. Najważniejszą jego cechą wykorzystanie hipertekstowości. Aplikacja odwiedzała nowe strony WWW, .przechodząc do nich po odno

Czytaj więcej...